159. ERIK DIETMAN, 1937-2002, Le béret de Rodin

Droit de suite

Objektsbeskrivning
ERIK DIETMAN
1937-2002
Le béret de Rodin
Signerad och daterad Erik Dietman 1982. Patinerad brons, trästock och tegelstenar, längd 109, höjd 45, djup 30 cm.
LITTERATUR: Olle Granath, Erik Dietman, 1987, avbildad sidan 150