Vi söker modern design

Till vårens auktioner söker vi möbler, mattor och konsthantverk av 1900-talets stora formgivare.

Hans Hedberg, Greta Magnusson-Grossman, Axel Einar Hjorth, Barbro Nilsson

Under 2014-2015 uppnåddes höga priser på möbler av bl.a. Axel Einar Hjorth. 2015 högsta notering var hans skåp Paris från 1937 som klubbades för 880.000 kr. Hans serie sportstugemöbler från 1930-talet för Nordiska Kompaniet nådde också rekordpriser som bland annat matbordet Utö som klubbades för 245.000 kr. Marknaden är också mycket stark när det gäller mattor från Märta Måås Fjetterström med höga prisnoteringar.

Till kommande auktioner söker vi nu design av Gunnar Asplund, Uno Åhrén, Sven Markelius, Axel Einar Hjorth, Carl Malmsten, Erik Chambert, Arne Jacobsen, Poul Kjærholm, Finn Juhl, Vilhelm Lauritzen, Preben Fabricius, Grete Jalk, Jörgen Kastholm, Bodil Kjær, Alvar Aalto, Tapio Wirkkala och Birger Kaipiainen samt moderna mattor av Märta Måås-Fjetterström, Barbro Nilsson, Marianne Richter, Ingrid Dessau, Agda Österberg, Ann-Mari Forsberg m.fl.

Kontakta våra experter för värdering och hembesök

Ulrika Ruding
tel: 08-453 67 57
ulrika.ruding@auktionsverket.se

Jonatan Jahn
tel: 08-453 67 31
jonatan.jahn@auktionsverket.se