Vårens auktion av Böcker, Kartor & Handskrifter

Så är det äntligen dags för en av vårens ljus­punkter som visar en trevlig blandning av ­ovanliga böcker, fina bokband, spännande kartor, intressanta handskrifter och brev.

Scandinavian fishes by Wilhelm von Wright 1836

Katalog

I början av katalogen hittar man Gustav Vasas kända bibel, den första kompletta bibeln som trycktes helt på svenska redan 1540 – 41, flera inkunabler, påvebrev som ­samsas med den första svenska läkareboken av Olai från 1578.

Bland bokbanden finns tysk renässans, ett påveband ur Virgins bibliotek, flera påkostade skinnband från 1800-­talet, exempelvis ett franskt mosaikband, och många kända namn som Bayntun-Riviere, Simier, Gruel, Greenhill och ­Röjgård.

Vi slår även denna gång ett slag för skönlitteraturen, flera sviter kommer från bokförläggare Georg Svenssons digra bibliotek, här erbjuds även dedikationsexemplar av Mobergs debutbok, originalupplagor av Södergran, Hemingway, Goethe samt en ovanligt tidig Disneybok från 1931. Även August Strindbergs något omtvistade bidrag i kvinnofrågan, en samling sällsynta artiklar publicerade i Jörgens Stockholmsbrev 1887.

1913 utgavs Ritkurs för Sveriges barndomsskolor med John Bauers illustrationer, här har vi redaktören Carl Lidmans eget exemplar i ett fint skinnband. Bland konstlitteraturen finns även André Bretons klassiska verk om surrealismen, ett verk av Fontana tryckt 1966, Les Ballets Suédois med ­planscher efter bland andra Léger, Vollards kända böcker om Cézanne och Renoir, båda med varsin original­etsning, samt Kandinsky och Marcs kända publikation Der Blaue Reiter från 1912.

Pufendorfs rikt illustrerade verk om kung Karl X Gustavs bragder förekommer i en fransk upplaga, och man finner även den ovanliga originalupplagan av Mörners berättelse om tronföljarevalet i Örebro 1810.

En höjdpunkt bland resor och topografi är tysken Jacob Enderleins intressanta och sällsynta verk om Konstantinopel, Die Hoche Stein-Klippen... tryckt i Augsburg 1689 (Nr 6084), men många andra böcker pockar också på uppmärksamhet, som exempelvis två ovanliga arbeten om ön St. Barthélemy, Klinckowströms Bref om de Förenta Staterna och Ehrensvärds klassiska resa till Italien, både originalet från 1786, denna med svartvita gravyrer och nytrycket från 1819.

Avdelningen för planscher och planschverk inne­håller bland annat två uppsättningar av Dahlbergs monumentala verk, Suecia, Antiqua et Hodierna, Billmarks resa från Stockholm till Neapel, en post med charmiga cirkusaffischer från 1800-talet, vyer över Moskva och St. Petersburg och fina akvareller över Narva på 1200-talet.

Det ottomanska rikets huvudstad Konstantinopel återkommer nu igen, här i en mycket fin samling teckningar och skisser från 1843 – 44 visande både staden och dess invånare.

Utbudet bland kartor är rikt, man hittar flera ovanliga 1500-talskartor över Skandinavien, bland annat efter ­Ptolemaeus (Nr 6246), Ortelius klassiska karta över samma område från 1581, Hermann Molls dekorativa karta med bilder på samer, Braun-Hogenbergs klassiker över Visby och Forssells stora karta över Göta Kanal från 1810. Där finns även några fina handritade 1700-talskartor över Göteborg, Strömstad och Vadstena. Ett fint avdrag av Reiner Ottens vackra Stockholmskarta efter amiral Rosenfeld samt Wermings atlas över Sveriges städer från tidigt 1800-tal förekommer också.

En av katalogens höjdpunkter är en lång svit av den franska naturvetenskapliga tidskriften Annales de Chimie med proveniens Kungliga Vetenskapsakademiens Nobelinstitut. Där finns bidrag av många namnkunniga vetenskapsmän och upptäckter som där beskrivs för första gången, till exempel av Ampère eller Pasteur.

Man hittar även Fries fina svampplanscher, ett intressant samlingsband om bland annat surbrunnar av Linder eller Lindestolpe, och Wilhelm von Wrights fiskar i originalupplagan från 1836 (Nr 6351).

Flera medicinska verk förekommer också, bland annat från Svenska Läkaresällskapets bibliotek.

Intressanta är även lotstaxor från 1700-talet för svenska farvatten, aktiebrev från Matlagningsaktiebolaget 1857, två ovanliga tranchierböcker och naturligtvis Cajsa Wargs ­klassiker i originalupplagan från 1755.

Bland handskrifter är det några saker som man bör lägga märke till. Från Stafsund kommer ett brev ­skrivet 1791 till Marie-Antoinette från brodern Leopold II av Österrike. Här finns även ett personligt kort från Karl XIV Johan ställt till hustrun Desirée, dokument undertecknade av några av våra kungligheter som Sigismund, Karl XI och Gustav III, ett manuskript av Eyvind Johnson, ett brev av Axel von Fersens syster Sophie samt ett intressant brev av en ung Sven Hedin skrivet under hans allra första resa till Asien ställt till A. E. Nordenskiölds sekreterare E. W. Dahlgren.

Polarforskaren S. A. Andrée väcker fortfarande stor uppmärksamhet, vi erbjuder ett brevkort och flera intressanta fotografier som togs innan den ödesdigra expeditionen till Nordpolen 1896 – 97 (Nr 6436). August Strindberg fotograferades flera gånger av den kvinnliga fotografen Lina Jonn, vi erbjuder två stycken tagna 1897 i Lund.

I slutet av katalogen finner man ett vackert fragment av ett spanskt missale, ett illuminerat blad från 1400-talet, två arabiska handskrifter, många intressanta fotografier och några fina så kallade miniatyrteatrar från 1730-talet.

För mer information kontakta

Hans Larsson
tel: +46 (0)8-453 67 47
hans.larsson@auktionsverket.se

Katharina Fahlstedt
tel: +46 (0)8-453 67 49
katharina.fahlstedt@auktionsverket.se

Inlämning sker nu till våra onlineauktioner på Magasin 5 och till kvalitetsbokauktionen i höst.