Nyhet på onlineauktion

Den första varje månad kommer vi att sälja föremål online som framför allt vänder sig till kinesiska köpare.

Orientaliskt online 2015

För att möta den stora efterfrågan kommer vi fr.o.m. 1 augusti att sälja intressant kinesisk konst och konsthantverk den första varje månad. Detta gör att våra kinesiska kunder får en större möjlighet att uppmärksamma och bjuda på dessa utvalda objekt. Vill du sälja föremål som vi värderar till upp till 15.000 kr är detta en utmärkt försäljningskanal!
Under våren har vi på online bland annat sålt:

http://online.auktionsverket.se/1506/313359-vas-kina-1900-tal/

http://online.auktionsverket.se/1506/313383-a-kangxi-dish-fat-kangxi-kina/

http://online.auktionsverket.se/1506/312214-a-bronze-censer-rokelsekar-i-brons/

Vi söker följande:

Föremålsgrupper och material
- Scrolls
- Cloisonnéföremål
- Jadeföremål
- Buddhafigurer, brons
- Lackarbeten
- Spegel/glasmålningar
- Emaljarbeten på koppar
- Kinesiska glasföremål

Porslin och keramik
- Porslin av bra kvalitet med dekor i underglasyrblått, emaljfärger och monokromer, 1900-talets första hälft eller äldre.
- Porslin tillverkat för den inhemska kinesiska marknaden.
- Tidigt Kantonporslin av bra kvalitet

Har du frågor eller vill boka en tid, kontakta
Elisabet Fellbom, tel 08-453 67 32, elisabet.fellbom@auktionsverket.se
Linn Bennich, tel 08-453 67 41, linn.bennich@auktionsverket.se