Medeltida handskrifter, Darwin och fransk ekonomisk klassiker i topp!

Den 15 december såldes 265 nummer med böcker, kartor och handskrifter för 4,5 miljoner kronor.

6269. Foto av August Strindberg 1886

Bland toppnumren fanns flera medeltida handskrifter, bl.a. ett tidigare okänt blad från tidigt 1300-tal som såldes för 294.000 kr  (utrop 120.000 -150.000 kr).

"Trenden håller i sig, mycket ovanliga verk med intressanta provenienser i bra skick säljer utmärkt och av stort intresse är fortfarande vetenskapliga landvinningar", säger en av ansvariga intendenterna Katharina Fahlstedt.

Intresset från utlandet var också stort både med telefon och online när två intressanta exemplar av Darwins verk med egenhändiga brev gick under klubban och den livliga budgivningen slutade med 172.000 kr i båda fallen (utrop 60.000-80.000 kr).

Det högsta priset stod ett mycket ovanligt franskt ekonomiskt verk från 1776 för, det såldes för 380.000 kr (utrop 80.000 kr).

En intressant rysk diplomatisk korrespondens med ca 70 brev med bl.a. nyheter från hovet i St. Petersburg från sent 1700-tal såldes för 67.0000 kr (utrop 25.000-30.000 kr) och ett fotografi av Strindberg gick upp från 5.000 kr till 32.000 kr.

(Alla priser inkl köparprovision samt droit de suite i förekommande fall)

För mer information kontakta
Katharina Fahlstedt
tel 08-453 67 49
e-post katharina.fahlstedt@auktionsverket.se