Inlämning till Böcker, Kartor & Handskrifter

Nu tar vi emot böcker, kartor & handskrifter till kommande auktion.

Fotografier, Kina. Såld för 330.000 kr.

Till kvalitetsauktionen för Böcker, Kartor & Handskrifter den 15 december söker vi bl.a. tidiga upplagor av naturvetenskapliga verk, skrifter av Linné och hans lärjungar som Sparrman och Kalm, äldre sällsynta planschverk och resor. Intressanta områden är bl.a. Ryssland, Asien och Kina.

Vi är även intresserade av äldre handskrivna eller undertecknade dokument av kungligheter, svenska eller utländska manuskript, exempelvis av Strindberg, Fröding eller Ekelöf, samt sällsynta kartor och atlaser i fint skick av bl.a. Ortelius, Speed eller Gedda.

Böcker med känd proveniens eller i vackra band är också av stort intresse, likaså fotografier från 1800-talet.

Det går också bra att lämna in objekten till våra filialer i Göteborg och Malmö.

Välkommen att kontakta oss redan idag för värdering och information:

Hans Larsson
08-4536747
hans.larsson@auktionsverket.se

Katharina Fahlstedt
08-4536749
katharina.fahlstedt@auktionsverket.se