Årets sista dryckesauktion

Bland de mer ovanliga inslagen hittar vi denna gång madeiravinet Terrantez 1862, Speyside-whiskyn The Macallan Lalique 60 Years och en Bollinger Spectre Crystal Set 007 Limited Edition.

The Macallan 60 Years Old Lalique Decanter

Till katalog Drycker

Måndagen 7 december går startskottet för decemberauktionen. Det är årets åttonde och tillika årets sista dryckesauktion. Totalt över 600 utrop från i stort sett hela vinvärldens och destillatens klassiska områden. Det estimerade värdet uppgår till drygt 3,1 miljoner kronor.

Auktionen pågår under tre dagar, 7-9 december, med start kl. 10 respektive dag. Först ut är champagne och vita viner. Dessa följs upp 8 december av röda viner från Bordeaux. Rött vin av övrigt ursprung tillsammans med starkvin och destillat står för avslutningen 9 december. Flera av destillaten är idag internationellt uppmärksammade.

Det blir spännande att se nu i december, då en särskild utgåva av whisky är inlämnad till försäljning på dryckesauktion. Det handlar om en 60 årig The Macallan Lalique, med det hittills högsta utropspriset i Sverige för en enskild flaska – 260.000 kronor.

Måndag 7 december – champagne och vita viner

Över 170 utrop med champagne och vita viner inleder auktionen. De innehåller årgångschampagne med en bredd från 1950-talet till betydligt yngre årgångar från 2000-talet. Bland annat en Bollinger Spectre Crystal Set 007 Limited Edition – en magnum Bollinger RD 1988 med tillhörande kristallset designad av Saint Louise Cristallerie. En specialutgåva inför lanseringen av Bondfilmen Spectre.

Bland övriga champagner märks Salon 1985, 1988 och 1990 och Selosse Blanc de Blancs från 1989 och 1990. Ett par lådor Comtes de Champagne från 1996 och magnumflaskor 2002 i originallåda.

Tisdag 8 december – röda viner från Bordeaux

Bland de första utropen finns några äldre årgångar – Ch Ausone 1928 samt Ch Latour 1929. Årgång 1928 kännetecknades av en varm och torr sommar. Denna kombination gav tjocka druvskal och som i slutändan bidrog till ett väldigt tanninrikt resultat, med mycket hållbara viner. Den därpå följande årgången 1929 anses som en av de varmaste och torraste växtsäsongerna någonsin. Resultatet var mycket fylliga och välbalanserade viner. Det var inte många som trodde det då, men idag räknas bland experter båda årgångarna som klassiska och långlivade.

Övriga inslag är Ch Latour 1989 och 1998 i hela lådor, liksom Ch Margaux från 1989 både i standardstorlek och magnumflaskor. Ch Léoville Poyferré från 1990 i lådor med magnumflaskor, Ch Mouton Rothschild från 1995 och 2009, även dessa i hela originallådor, precis som Ch Cos d'Estournel och Ch Montrose från 2010.

Onsdag 9 december – övriga ursprung

Den tredje och avslutande auktionsdagen består av viner från områden som Italien, Spanien, Bourgogne, Sydfrankrike, Sudamerika, Australien och Kalifornien.

Dal Forno Amarone 2008, Mazzano 2007 och La Poja 2001 är exempel på italienska inslag. Från bourgogne kommer Roumier Musigny 1999, La Tâche 2009 och 2010, Chambertin Rousseau 1989 och Echézeaux 2011 från Millot. Lite längre söderifrån kommer Cuvée de Quet från Mas de Boislauzon och Da Capo från Pegau.

Bland starkvinerna finns idag det sällan förekommande madeiravinet Terrantez 1862 från H M Borges. Årgången pratas om bland experter som en av de bästa någonsin för madeira och producenten. Övriga exempel är Niepoort Colheita 1912, Burmeister Colheita 1922 och flera portviner från 1940-talet och Quinta do Noval Nacional 1964.
Destillat

Auktionen avslutas med olika destillat och det blir en händelserik auktionsavslutning. På eftermiddagen är det dags för Speyside-whiskyn The Macallan Lalique 60 Years. Whiskyn kommer från fem fat som fylldes i november 1950, där whiskyn legat fram tills buteljeringen 2011. Flaskan från den franska tillverkaren Lalique är utformad med influenser och delar från en gammal Macallan kopparpanna. En begränsad upplaga, individuellt numrerad. Bland övrig konjak finns en särskild gammal utgåva 1870 talet, från källaren av historiska La Tour d'Argent, den berömda restaurangen i Paris med anor från 1580-talet. Även årgångskonjak från 1865 och yngre utgåvor med.

Bland single malts finns historisk whisky från Lowlands som Kinclaith, Killyloch från Glenflagler och Ladyburn. Det är whisky från destillerier som inte längre finns. Övriga inslag är Brora, Ardbeg, Highland Park, Port Ellen med flera. Även flera japanska specialutgåvor från Hanyu och Karuizawa är med på årets sista auktion med drycker som samlarobjekt.

I och med denna auktion är det säsongsavslutning för dryckesauktionerna, som sedan tar ett uppehåll innan nya kommer åter i början av nästa år.

Sören Nylund
Värderingsansvarig Dryckesauktion
Systembolaget