Välkommen på visning!

Klassiska
Visning 21-30 november
Auktion 2-4 december

Katalog

Just nu

Klassiska 2-4 december
Visning 21-30 november
vardag kl 11-18, helg kl 11-17
Katalog
Bläddra i den tryckta katalogen här

Föredrag under visningen

Antikskolan

Följ med och besök tre fantastiska samlare, det hyllade hotellet Ett hem samt den Nutida visningen med Gunilla Nordström som kunnig moderator. Läs mer

Till Antikskolan

Onlineauktioner

Budgivning pågår dygnet runt!

Magasin 5
———————————————————————

Lauritz.com

Från och med den 24 februari tar vi på Nybrogatan 32 även emot mindre föremål för värdering och inlämning till våra onlineauktioner i Magasin 5.
Öppet måndag-fredag kl 9-17. Välkommen!
Aktuellt Nyheter via RSS
Klassiska H14

Föredrag - Gustaf Tenggren

Torsdag 27 november kl 14 berättar Lasse Åberg och Lars Emanuelsson om Gustaf Tenggren. Release för boken "Gustaf Tenggren - en biografi".

Läs mer
Dryckesauktion H14

Dryckesauktionen firar 10 år

Dryckesauktionen, ett samarbete mellan Systembolaget och Stockholms Auktionsverk, fyller tio år, vilket firas med en jubileumsauktion - en klassisk slagauktion - med 156 väl utvalda utrop.

Läs mer
Klassiska H14

Lys upp höstmörkret!

Under 1700-talets andra hälft och 1800-talets första hälft skapades de mest fantastiska brännförgyllda föremål som sett dagens ljus.

Läs mer
Kommande auktioner Prenumerera på kalendern
Om oss
Experter

Experter

Läs mer
Lauritz.com logo

Lauritz.com

Lauritz.com äger sedan september 2014 Stockholms Auktionsverk. Tillsammans är Lauritz.com och Stockholms Auktionsverk marknadsledande i Sverige.

Läs mer
Beatas blogg

Beatas blogg

Få de allra senaste glimtarna ur vår auktionsvärld och läs om konst, inredning och mode. Följ Beatas blogg!

Läs mer