Nya världsrekord på Stockholms Auktionsverk för John Bauer
Madonnan ger spelmannen sin ena sko
Såld för 1.127.000 SEK

Madonnan återfår guldskon
Såld för 1.600.000 SEK

Fine Art
Important Sale Fine Art & Antiques
Katalog och resultat

Fine Art
Asian Art & Works of Art
Katalog och resultat

Böcker, Kartor & Handskrifter
Katalog och resultat

Fine Art

Important Sale Fine Art & Antiques - Asian Art & Works of Art

Katalog och resultat

fineart@auktionsverket.se

Högsta utropspris

Flest bud på onlineauktion

Och vinnaren är..

Lauritz.com, som Stockholms Auktionsverk är en del av, är stolta att utnämna vinnaren av Lauritz Icon 2018; Dandy designad av Pierre Sindre, producerat av Gärsnäs.

Läs mer

Världsrekord och miljonnoteringar för Important Sale Fine Art & Antiques

Den 5 december klubbades Important Sale Fine Art & Antiques på Nybrogatan 32 i Stockholm. Under dagen slogs bland annat nya sensationella världsrekord när två akvareller av John Bauer, ur sagan Spelmannen, som fick Madonnas guldsko såldes för 1,6- respektive 1,1 miljoner kronor.

Läs mer

Important Sale Fine Art & Antiques - bläddra i katalogen

Nu kan du bläddra i katalogen för Important Sale Fine Art & Antiques

Läs mer

Modern + Contemporary Art & Design - bläddra i katalogen

Nu kan du bläddra i katalogen för Modern + Contemporary Art & Design.

Läs mer