Rashammar Collection

Vill du sälja hos oss?
Nu pågår inlämning till vårens auktioner

Vi söker exklusiva klockor
Värdering & inlämning
Stockholm • Malmö • Göteborg

Wassily Kandinsky
Kreis u. Fleck
Såld på Moderna för 38.125.000 kr

Stockholms Auktionsverk expanderar
och söker nya medarbetare

Frantisek Kupka
L'Envolée
Såld på Moderna för 25.000.000 kr

René Magritte
Souvenir de Voyage
Såld på Moderna för 17.500.000 kr

Sälj hos oss

Historien talar till vår fördel

Kontakta våra experter för värdering
och inlämning till vårens auktioner

Fashion 27 mars
Moderna
10-11 maj
Orientaliska 6 juni
Klassiska 7-8 juni
Nutida 9 juni
Bok 20 juni

Onlineauktioner

Budgivning online dygnet runt!

Inlämning/visning/utlämning
Helgfri mån-fre kl 10-18, lör kl 10-16

Vill du sälja på onlineauktion?

Vi söker värderingsman! Är det du?

Högsta utropspris

Flest antal bud på onlineauktion

Klockmottagning - träffa vår expert Per Ekelund

Välkommen till inlämning och värdering av exklusiva klockor till vårens auktion. Träffa vår expert Per Ekelund i Stockholm, Malmö och Göteborg.

Läs mer

Mattor - Specialauktion online

Just nu ligger ett 20-tal turkiska mattor och kelimer, som till största del är tillverkade under 1800-talets första hälft, ute på onlineauktion. Mattorna och kelimerna är delar ur en privat samling från Lund och köptes till stor del under 1980-talet.

Läs mer

Rashammar Collection

Senare i vår, under Klassiska, säljs en imponerande orientalisk samling som i sin helhet byggts på inrop från Sveriges ledande auktionshus. Paret bakom samlingen, Gösta och Märta Rashammar, var i över 50 år aktiva besökare på Stockholms kvalitetsauktioner. Rashammar Collection innefattar över 200 föremål och just  nu går delar av parets övriga bohag på onlineauktion.

Läs mer

Stockholms Auktionsverk presenterar Rashammar Collection

Gösta Rashammar, en nyfiken och hängiven samlare med ett skarpt öga för estetik och perfektion. Så skulle man kunna beskriva den man som tillsammans med sin hustru Märta formade sitt livsverk under drygt 50 år - en imponerande orientalisk samling helt byggd på inrop från Sveriges ledande auktionshus.

Läs mer